Almed.cz
na Facebooku:
Jste zde:  Almed ServisDietní jídla

Dietní jídla

Kašovitá dieta

Tato dieta by měla obsahovat: 9500 KJ energie, 80g bílkovin, 70g tuků a 320g sacharidů.
Dietu podáváme při akutním stadiu vředové choroby žaludku a dvanáctníku,delší dobu po poúrazových změnách v dutině ústní, při poleptání jícnu, stenóze (zúžení) jícnu, při karcinomu jícnu, tonzilektomii (výnět mandlí).

Šetřící dieta

Tato dieta by měla obsahovat: 9500KJ energie, 80g bílkovin, 70g tuků a 320g sacharidů
Strava má realimentační charakter (zlepšení stavu výživy, obnovení výživy), většinou je dlouhodobá, proto by měla být pestrá, lehce stravitelná, nenadýmavá.

Běžná strava

Běžnou stravou se rozumí náš denní jídelníček v případě, že nejsme omezeni nějakou potravinovou alergií, nemocí, doporučením lékaře nebo se nesnažíme zhubnout.
Tato dieta by měla obsahovat: 9500KJ energie, 80g bílkovin, 70g tuků a 320g sacharidů.

Žlučníková dieta

Tato dieta by měla obsahovat: 9500KJ energie, 80g bílkovin, 55g tuků a 360g sacharidů
Strava by měla být plnohodnotná, lehce stravitelná, dlouhodobě uživatelná. Má snížený obsah tuku. Nemají být zařazovány potraviny, které mají vyšší obsah cholesterolu, proto má dieta mírně protisklerotický charakter.

Bílkovinná dieta

Tato dieta by měla obsahovat: 9500KJ energie, 80g bílkovin, 70g tuků a 320g sacharidů.
Strava je plnohodnotná, lehce stravitelná, nenadýmavá, měla by být podávána 5x denně. Vylučujeme potraviny zanechávající nestravitelné zbytky. Má mírně snížené tuky, omezené podávání mléka.

Bezcholesterová dieta

Tato dieta by měla obsahovat: 9500KJ energie, 50g bílkovin, 70g tuků a 350g sacharidů.
Dieta by měla mít dostatečnou energetickou hodnotu, dostatek vitamínů. Nepodáváme potraviny s velkým obsahem sodíku a kalia. Sledujeme bilanci tekutin.

Redukční dieta

Tato dieta by měla obsahovat: 5300KJ energie, 75g bílkovin, 70g tuků a 150g sacharidů
Hlavní zásadou redukční diety je vyloučit potraviny, které obsahují volné koncentrované cukry – cukr, med, džem, čokoláda, cukrovinky. Omezují se dávky potravin, které obsahují cukry ve formě polysacharidů – škrob, mouka, pekárenské výrobky. Dále se ve stravě vylučují volné tuky a omezují se potraviny, které obsahují takzvané skryté tuky.

Diabetická dieta

Tato dieta by měla obsahovat: 7400KJ energie, 60g bílkovin, 70g tuků a 225g sacharidů.

Neslaná dieta

Tato dieta by měla obsahovat: 9500KJ energie, 80g bílkovin, 70g tuků a 320g sacharidů.
Mírně snížená dávka bílkovin a tuků, strava by měla být lehce stravitelná, nenadýmavá, úplně vylučujeme kuchyňskou sůl.

Výživná dieta

JE-LI TŘEBA ZVÝŠIT TĚLESNOU HMOTNOST - energeticky náročnější strava, lehká, lákavá vzhledem, lehce stravitelná, oblíbená jídla. Podává se v 6ti denních dávkách. Tato dieta by měla obsahovat: 12 000KJ energie, 105g bílkovin, 80g tuků a 420g sacharidů.

Bezlepková dieta

Tato dieta by měla obsahovat 9500KJ energie, 80g bílkovin,70g tuků a 320g sacharidů.
Celilakie ( celiakální sprue, endemická neboli netropická sprue, glutenová enteropatie, Duhringova dermatitida je chronické onemocnění střevní sliznice způsobené toxickým působením lepku.

Vegetariánská dieta

Vegetariánství je způsob stravování, kdy člověk nejí některé živočišné produkty, hlavně tedy maso včetně ryb, kuřat a sádla. Přesně řečeno, vegetariáni nejedí jateční produkty, tedy nic kvůli čemu bývá zvíře zabíjeno. Hovorově a zjednodušeně se říká, že vegetariáni jsou ti, co nejedí maso.